Stosowanie kosmetyków z odpowiednim SPF – dlaczego należy je stosować?

Stosowanie kosmetyków z odpowiednim SPF – dlaczego należy je stosować?

Wraz z nadejściem lata, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Narażając się tym samym na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Aby ochronić skórę przed słońcem, należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji krem z filtrem SPF. Jakie kosmetyki wybrać?

SPF – co to jest?

SPF (Sun Protection Factor) to międzynarodowy współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Informuje o tym jak długo można przebywać na słońcu po aplikacji kremu, aby nie doszło do poparzenia słonecznego. Im wyższy SPF, tym lepsza ochrona kosmetyku.

Kosmetyki z filtrem SPF – dlaczego należy stosować? 

Promieniowanie słoneczne to również promieniowanie ultrafioletowe (UV), które można podzielić na:

Zarówno promieniowanie UVB, jak i UVA ma negatywny wpływ na skórę, ponieważ przyczynia się do wytwarzania wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się organizmu. Niszczą one białka i lipidy, co powoduje utratę jędrności, elastyczności, przesuszenia, stany zapalne oraz szybsze powstawanie zmarszczek i nierówności na twarzy, szyi i dekolcie.

Nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych skóry. Promienie słoneczne oddziałujące długotrwale na skórę mogą przyczyniać się również do powstawania przebarwień, takich jak piegi czy melasma oraz reakcji alergicznych. Ponadto przebywając zbyt długo na słońcu bez zastosowania kosmetyków z SPF, można narazić się na poparzenia słoneczne, zaczerwienienie, rumień.

Jaki filtr ochronny wybrać?

Aby kosmetyki zabezpieczające przed słońcem były skuteczne, muszą chronić przed promieniowaniem UVA i UVB. Warto wybierać produkty z filtrem minimum SPF 15 przez cały rok, nie tylko podczas wypoczynku na plaży latem. W przypadku osób o jasnej karnacji, ze skórą wrażliwą na słońce, należy stosować wysokie filtry (SPF 50 i SPF 50+). Skóra jasnobrązowa wymaga natomiast średniej ochrony (SPF 20, SPF 30).

Filtry mineralne a filtry chemiczne

Na rynku można znaleźć mnóstwo kosmetyków z filtrami ochronnymi – mineralnymi i chemicznymi. Filtry mineralne są dobrze tolerowane przez skórę. Skutecznie blokują całe widmo promieniowania ultrafioletowego, zabezpieczając skórę przed słońcem. Filtry chemiczne natomiast pochłaniają bądź rozpraszają promieniowanie UVA i UVB.

Kosmetyki z filtrem SPF – jak stosować?

Grubą warstwę kremu z filtrem należy nałożyć na skórę około 20 minut przed ekspozycją na słońce. Nie wolno przy tym zapomnieć o trudno dostępnych miejscach, takich jak plecy. Aplikację kremu należy ponawiać co dwie godziny oraz za każdym razem po wyjściu z wody.

Podsumowanie 

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do fotostarzenia się skóry, rozwoju nowotworów, reakcji alergicznych, przebarwień. Efektem długotrwałych kąpieli słonecznych jest również poparzenie słoneczne, rumień czy przesuszenia. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków z filtrem SPF. Najlepiej wybierać produkty, które ochronią przed promieniowaniem UVA i UVB z filtrami minimum SPF 15. Na rynku można znaleźć kosmetyki z filtrem chemicznym lub mineralnym, który fizycznie blokuje promienie słoneczne.

Umów się na wizytę – tel.: 12 388-51-56