Przykurcz mięśni karku – co warto wiedzieć?

Przykurcz mięśni karku – co warto wiedzieć?

Przykurcz to skrócenie mięśni oraz zmniejszenie ich elastyczności na skutek braku regularnej aktywności fizycznej czy zmian neurologicznych. Przypadłości towarzyszą dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości. Przykurcz mięśni szyi i karku wymaga rehabilitacji. Zatem w razie pojawienia się objawów schorzenia, nie należy ich bagatelizować.

Przykurcz mięśni karku – przyczyny

Przykurcze mięśni karku i szyi mają wiele przyczyn. Najczęściej jest to efekt długotrwałego  unieruchomienia, braku ruchu oraz zwiększonego napięcia wywołanego częstym przyjmowaniem określonej pozycji ciała np. podczas pracy przy komputerze. Inne przyczyny przypadłości to:

Wskutek opisanych powyżej mechanizmów, dochodzi do skracania włókien i zmniejszenia ich elastyczności. To z kolei prowadzi do przyjmowania wymuszonej pozycji. W przypadku przykurczu mięśni karku pacjent utrzymuje uniesioną, wysuniętą do przodu głowę.

Przykurcz mięśni karku – objawy

Przykurcz mięśni karku może objawiać się w następujący sposób:

Przykurcze mięśni karku – jak do nich nie dopuścić?

Ból szyi i karku to dolegliwość, która dotyka coraz szersze grono ludzi w różnym wieku. Aby zapobiec przykurczom, a tym samym długotrwałemu leczeniu, warto:

Przykurcze mięśni – leczenie

Przykurcz mięśni szyi i karku utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego jak najszybciej należy zdecydować się na leczenie. W ten sposób zredukuje się napięcia, zwiększy ruchomość oraz elastyczność mięśni. W przypadku niektórych chorób układu nerwowego oraz zespołów pourazowych, przeciążeniowych czy bólowych należy zdecydować się na kurację środkami farmakologicznymi, które zmniejszą ból i napięcie mięśni. Terapię lekami należy również wspomóc odpowiednimi zabiegami. W tym celu pacjent powinien poddawać się regularnie masażom, fizykoterapii (np. zabiegi przy użyciu ultradźwięków) bądź wykonywać systematycznie określone ćwiczenia czynne i bierne. Bardzo ważną rolę odgrywa również rozciąganie.

Gdy przykurcze wywołane są poważnym schorzeniem, należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Dzięki temu nie dojdzie do utrwalenia zmian, powrotu dolegliwości, nasilenia objawów i zaniku masy mięśniowej, a wypracowany podczas zabiegów zakres ruchów zostanie utrzymany.

Umów się na wizytę – tel.: 12 388-51-56